Anna Szklińska „R e – k o n s t r u k c j a p r z e s t r z e n i”

Galeria Scena, Koszalin
otwarcie 11.01.19 godz. 18.00
wystawa otwarta do 21.01.2019
w godz. 15.00-18.00

Anna Szklińska jest adiunktką w Zakładzie Projektowania Spekulatywnego Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Jest to jej pierwsza indywidualna wystawa w Scenie, wcześniej brała udział w wystawie zbiorowej organizowanej przez galerię zatytułowanej „Niepoprawna sztuka peryferiów. Nowocześni z Koszalina” pokazywanej  różnych ośrodkach w latach 2014-2016. Szklińska od paru lat uprawia sztukę recyklingu: chomikuje zużyte opakowania (butelki, torby, pudełka etc.) i buduje z nich własną przestrzeń – fascynującą i przerażającą. Ten równoległy świat niby podobny do tego, w którym funkcjonujemy na co dzień, bezkompromisowo odsłania mechanizmy masowej produkcji i kompulsywnej konsumpcji. Propozycja Szklińskiej nie ogranicza się jednak do analizy i krytyki rzeczywistości. Jej monumentalne kompozycje z odpadków są w jakiś niepojęty sposób fascynujące i przesączone empatią..

GIF_Plakat_Rekonstrukcja-Przestrzeni

Anna Szklińska: Długo szukałam miejsca, w które mogłabym przenieść zgromadzony zbiór i podjąć próbę zbudowania z niego/dla niego przestrzeni.

Zbiór tworzą obiekty różne. Początkowo były to opakowania, następnie wszystko o potencjale do zawierania w sobie. Całości lub części – opakowań, pudełek, torebek, butelek, pojemników… ozdobnych/ochronnych papierów i folii… pozostałości po codziennych sprawunkach, okazjonalnych spotkaniach, podarunkach… wszystko czego na ogół pozbywamy się… pestki, łupiny, obierki, odpadki…

Kształt kreowanej przeze mnie przestrzeni nakreślają kolejne punkty rozmieszczone w czasie, ich odległości i kierunki są różne. Zlepki wspomnień, marzeń i snów. Zapamiętane obrazy, ale również zapiski, rysunki, zdjęcia i zebrane przedmioty.

Przedmioty pojawiające się w przywoływanych wspomnieniach oraz snach, są prywatnym bardzo osobistym zbiorem,  przestrzennym pamiętnikiem, przy pomocy którego re-konstruuję przestrzenie pamięci i wyobraźni tworząc rzeczywistość nasyconą.

Współorganizatorem wystawy jest Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s