Paweł Matyszewski „Gęstwina znaczeń”

Paweł Matyszewski „Gęstwina znaczeń”
Galeria Scena

Koszalin, Andersa 24/4
otwarcie: 06.10.2018 godz. 18.00
wystawa czynna do 20.10.2018
wt. – pt. 16.00-18.00

Twórczość Pawła Matyszewskiego obsesyjnie krąży wokół tematu przemijania. Fascynuje go zmienność i kruchość istnienia. Jego prace – malarskie obiekty – sytuujące się na pograniczu realizmu i abstrakcji przypominają materię ciała. Czasem są nacechowane erotyzmem, innym razem odpychające, ale zawsze zmysłowe i atrakcyjne wizualnie.
Artysta wykonuje także obiekty roślinne („Tort”, Galeria Arsenał w Białymstoku, „Zajście”, Galeria Bielska BWA, 2016), które są żywe i ulegają biologicznej degradacji. Proces rozkładu jest tu kluczową strategią: w wyniku naturalnych procesów obiekt zmienia kolor i formę, pojawia się na nim pleśń, z ziemi kiełkują zawieruszone w niej nasiona. Stopniowo zamysł artysty zaciera się, kompozycja umiera i jest wyrzucana.

„Gęstwina znaczeń” – praca przygotowana specjalnie na pokaz w Koszalinie – jest właśnie takim złożonym obiektem/organizmem biologicznym wykonanym z roślin i ziemi. Zmysłowa, przesączona zapachami natury. Efektowna ale dwuznaczna i niepokojąca.

Co oznacza przemijalność i zmienność, czym jest tytułowa gęstwina, przez którą musimy się przedzierać? Sztuka Matyszewskiego to propozycja bardzo intymna i niejednoznaczna. Jest w niej zachwyt życiem i strach przed śmiercią.

Paweł Matyszewski (1984, Białystok) – dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni Piotra C. Kowalskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie obecnie jest doktorantem w pracowni Dominika Lejmana. Stypendysta programu „Młoda Polska”, laureat nagród artystycznych – Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” oraz Biennale Sztuki Młodych „Rybie oko” w Słupsku.

Galeria Scena / Fundacja #Kultura Andersa 24/4 (wejście od tyłu budynku, z ulicy Racławickiej przez ceglaną bramkę, po schodkach i przez dziedziniec, klatka schodowa pod tarasem, I p.)

Galeria Scena jest współfinansowana ze środków Gminy Miasta Koszalina

nowe-logo-koszalina-2018-e1521884858470

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s