Zofia Rydet – Fotografie

Fotograficzny dorobek Zofii Rydet (1911-1997) porusza ogromem, artystyczną jakością oraz – co nie mniej istotne – także siłą historycznego zapisu. Pierwotnie nie do końca doceniany, umieszczany w kontekście ruchu fotoamatorskiego, współcześnie staje się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców i badaczy, a postać autorki – ikoną. Jej wrażliwość zapisana w czarno-białych kadrach rozpięta jest pomiędzy dwoma biegunami, realistycznym i pozornie chłodnym podejściem „Zapisu socjologicznego”, najbardziej chyba rozpoznawalnym cyklem w jej dorobku, a symbolicznym i emocjonalnym zawartym przykładowo w kolażach „Świata uczuć i wyobraźni”. Z jednej strony szorstkość dokumentalnego odzwierciedlenia, z drugiej ekspresyjne, surrealistyczne kompozycje.

Na wystawie w Galerii Scena zostanie zaprezentowany skromny fragment ogromnego dorobku. Będą to prace z cykli „Czas przemijania”, „Świat uczuć i wyobraźni” oraz „Nieskończoność dalekich dróg”. Wszystkie z lat 70-80.

Zofia Rydet – jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Urodziła się 5 maja 1911 roku w Stanisławowie na Kresach Wschodnich. Po wojnie osiedliła się w Bytomiu i prowadziła tam sklep papierniczo-zabawkarski. Gdy miała 40 lat na nowo odkryła swoją młodzieńczą fascynację fotografią. W 1954 roku, zachęcona sukcesami w lokalnych konkursach fotograficznych, wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie rozwijała umiejętności i ważne przyjaźnie z innymi fotografami. W 1961 roku przeprowadziła się z Bytomia do Gliwic, gdzie od 1963 roku uczyła fotografii na Politechnice Gliwickiej. Równocześnie rozsyłała swoje zdjęcia na międzynarodowe przeglądy fotografii w Polsce i na całym świecie, zdobywając medale, wyróżnienia i międzynarodowe tytuły AFIAP i EFIAP. Od lat 60. tworzy cykle fotograficzne: „Czas przemijania” związany ze starością, „Świat uczuć i wyobraźni” -surrealistyczne fotomontaże i kolaże (cykl prezentowany też w formie pokazów slajdów z podkładem muzycznym), od 1978 r. „Zapis socjologiczny” i „Nieskończoność dalekich dróg” oraz ostatni – realizowany na przełomie lat 80. i 90. – „Suita śląska” zawierająca autocytaty z wcześniejszych fotografii. Rydet zmarła 24 sierpnia 1997 roku w Gliwicach. Jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich i obcych m.in.:  Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford.

Wystawa przygotowana we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Miejsce sztuki 44 w Świnoujściu oraz z Fundacją im. Zofii Rydet w Krakowie. 

Kurator: Andrzej Pawełczyk

Galeria Scena/Fundacja #Kultura, Andersa 24/4 Koszalin
Otwarcie: 21.07. godz. 18.00
Wystawa czynna od 22 lipca do 5 sierpnia 2018 w godz. 15.00-19.00 pon. zamknięte

 

nowe-logo-koszalina-2018-e1521884858470

Galeria Scena jest współfinansowana ze środków Gminy Miasta Koszalina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s