Izabela Chamczyk „Bezdech”

Izabela Chamczyk „Bezdech”,
wernisaż 14.04.2018 godz. 18.00

wystawa otwarta do 27.04.2018

BEZDECH – stan w którym nie można złapać powietrza, na skraju wytrzymałości, zanik, niemoc, gdy ustają czynności życiowe. Mamy przekonanie, że oddychania nie musimy się uczyć, ale czasem rzeczy oczywiste okazują się fałszywe. Nauka oddychania to nauka życia. Każdorazowo musimy uczyć się na nowo, jak się nie poddawać, jak sobie radzić z niepowodzeniem, niedocenieniem, frustracją, porażką.

W Scenie pokażemy małe obrazy artystki, które powstały na bazie podświadomości. Można je nazwać powidokami jakiegoś konkretnego wrażenia lub odpadkami myśli. Zazwyczaj powstają jako produkt uboczny malowania dużych kompozycji – Chamczyk zbiera na nich spływającą farbę, zacieki, fragmenty, które się odlepią z dużych obrazów.

Proces malowania jest dla artystki czymś podobnym do „procesu snu”. „Emocje , których doświadczam (ja nawet tego nie kontroluję) przekładają się na kolory w kompozycji, wszystko, co się dzieje, zawsze widzę w kolorach, przed oczami mam kolor. Ja nie mogę nie malować, bo to moja potrzeba naturalna jak oddychanie” – mówi Chamczyk.

Obrazy na wystawie w Scenie będą wyposażone w dźwięk – fragmenty prywatnych zapisków artystki, które mogą, ale nie koniecznie będą odnosić się do obrazów.

Jeden z nich będzie dotyczył Nadziei, która jest najważniejszym motorem działań. Nie tylko w sztuce.

Chamczyk: – Każda szansa, wystawa, sukces, docenienie motywują nas by brnąć dalej, wytrzymać, nie poddawać się, być wytrwałym, silnym, nieustępliwym.

Artystka znana jest z performances wykonywanych podczas otwarć. Zapewne tak będzie również w Scenie.

ZAPRASZAMY

Ikona_stylu_55x70_
Izabela Chamczyk, „Ikona stylu”

Izabela Chamczyk (ur. 1980) – ukończyła malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu. Malarka-performerka-buntowniczka. Tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach redefiniując ich granice, angażując przy tym silne, nieraz skrajne emocje.  Jednym z takich projektów była zrealizowana przez artystkę w 2013 roku „Wojna dwunastomiesięczna”, która podejmowała zagadnienia miejsca artysty na rynku sztuki i w środowisku instytucji kultury, poszukiwania przestrzeni i uznania dla własnej twórczości oraz bezkompromisowej konfrontacji z odbiorcą.

Chamczyk jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistką Biennale malarstwa Bielska Jesień (wyróżnienie Obiegu 2015), 10 ed. konkursu E. Gepperta we Wrocławiu, 6 Triennale Młodych w Orońsku oraz konkursu Fundacji Vordemberge – Gildewart w MOCAKu. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych oraz działań zbiorowych np.: w Galerii SCC w Isfahanie (Iran), Galerii Entropia we Wrocławiu, GSW w Opolu, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu, Festiwalu w Sokołowsku, ERARTA w Sankt Petersburgu (Rosja).

 

nowe-logo-koszalina-2018
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Miasta Koszalina

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s