Weronika Teplicka – „Kunstkamera”

28.10. 2017 godz. 18.00
nowa siedziba galerii: Andersa 24/4 (lokal na I p. wejście od tyłu z ul. Racławickiej)

Galeria Scena po dłuższej przerwie wraca do twórczości W. Teplickiej. Artystka w tytule i idei wystawy nawiązuje do Kunstkamery (z niem. Kunstkammer, Kunst, ‚sztuka’, Kammer, ‚izba’) czyli kolekcji dzieł sztuki, numizmatów, zabytków, egzotycznych i osobliwych przedmiotów.

Co znajdziemy w zbiorach Teplickiej? Jakie osobliwości i tajemnice przed nami odważy się odsłonić? Nie zdradzając tego, co będzie na wystawie, powiem, że jest to ważne rozliczenie artystki z własną przeszłością, w tym i sztuką.
Zapowiada się niebanalna retrospekcja wizualna, podczas której Teplicka zamienia zwykłe osobiste rzeczy i pamiątki w pseudomuzealne obiekty. Czy one na tym zyskują, czy tracą? Jakie jest znaczenie pamiątek po najbliższych osobach? Co w ogóle oznacza usilne zbieranie pamiątek – czy jest formą modlitwy za utraconą na zawsze przeszłością?

Sztuka Teplickiej jest doraźnym działaniem, krzątaniną, sprzątaniem. W Kunstkamerze zobaczymy zwykłe rzeczy, wydobyte z wnętrza szaf, szuflad, kartonów schowanych w garażu, które opowiadają historię o ojcu artystki. Są one osobliwym śladem po życiu, ekspozycją lęków, fascynacji, sukcesów i porażek. Niezwykłym i odważnym portretem bliskiej osoby. Kunstkamera jest symbolicznym rozliczeniem artystki-córki z bezpowrotnym odejściem najbliższej osoby. Rytuałem przejścia, bez którego nie ma odrodzenia.

IMG_20171017_105056

W. Teplicka, Kunstkamera, Galeria Scena 2017, fragment ekspozycji

IMG_20171017_105522

W. Teplicka, Kunstkamera, Galeria Scena 2017, fragment ekspozycji

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s