Arszyn gra de Marię

Galeria Scena, 18.03.2017 godz. 20.00
Sala Clubowa CK 105
wstęp wolny!

Arszyn  wykona dwie kompozycje Waltera De Marii na perkusję:

„Cricket Music” i „Ocean Music”

Walter De Maria (1935 – 2013) – rzeźbiarz, happener, kompozytor, pionier sztuki konceptualnej, sztuki otoczenia i land artu. Artysta nagrał tylko dwie solowe kompozycje, które usłyszymy na koncercie (Cricket Music w 1964 oraz Ocean Music w 1968 roku). Mniej więcej w tym czasie związany był z nowojorską sceną artystyczną, a jako perkusista z Velvet Underground.

Kompozycje zbudowane są z nagrań dźwięków wydawanych przez cykady i szum oceanu oraz  warstwy perkusyjnej. Utwory powstały w kluczowym okresie  twórczości De Marii – w czasie przejścia od rzeźby do sztuki otoczenia, od białego sześcianu galerii ku otwartej przestrzeni i pracy w terenie. Niedługo  po zrealizowaniu kompozycji na perkusję artysta porzuca zupełnie muzykę i wkracza na drogę, która doprowadziła do powstania tak przełomowych realizacji jak „New York Earth Room” (1977).

Ten bardzo interesujący moment w kształtowaniu się drogi twórczej artysty, między muzyką a przestrzenią, zainspirował Arszyna do podjęcia próby reinterpretacji utworów muzycznych Waltera De Marii.

Arszyn/Krzysztof Topolski/ – perkusista, elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, kurator. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise, soundscape i groove. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic. Komponuje przy użyciu komputera, tworzy instalacje dźwiękowe oraz realizuje nagrania terenowe. Był kuratorem festiwalu Soundplay (2014), autor cyklu  warsztatów Dźwiękowiska w CSW Łaźnia w Gdańsku, warsztatów na Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu oraz projektu Ucho w Wodzie – działań dźwiękowych na Wyspie Sobieszewskiej. Z saksofonistą Tomaszem Dudą tworzy projekt Arszyn/Duda. Z Adamem Witkowski i Wojtkiem Juchniewiczem tworzy grupę Wolność.

Stypendysta Museums Quartier w Wiedniu, MKiDN, Fundacji Wyszehradzkiej w Pradze oraz Fundacji ArtsLink w Nowym Jorku. Uczestnik wielu festiwali m.in.: Sanatorium Dźwięku, Narracje, CoCArt, Unsound , Line_in : Line_out, Wien Modern , Stimul , Echofluxx, Jazz and Experimental Music from Poland.

Grał na perkusji w zespołach Kobiety, Ludzie, współpracuje m.in. z Zorka Wollny, Anna Friz, Johannes Bergmark, Patryk Lichota The Fuse Factory, Columbus Duo, Mariusz Waras, M.bunio.S, Emiter, Thomas Lehn, Andrew Sharplay, Mikołaj Trzaska, Wojtek Juchniewicz,  free103point9, Krzysztof Pawłowski, Wojtek Mazolewski, Ania i Adam Witkowscy.

https://krzysztoftopolski.wordpress.com

https://arszyn.bandcamp.com

https://arszyn.bandcamp.com/album/arszyn-plays-de-maria

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s