Niepoprawna sztuka peryferii. Nowocześni z Koszalina

„Niepoprawna sztuka peryferii. Nowocześni z Koszalina”
10.04-26.04.2015
Galeria Sztuki Współczesnej „Miejsce Sztuki 44” (ms44)
Świnoujście

Kurator: Ryszard Ziarkiewicz
Współpraca kuratorska: Andrzej Ciesielski
Organizator: Galeria Scena (Centrum Kultury 105 w Koszalinie)
Współpraca: Fundacja Moje Archiwum Koszalin

IDEA

Sztuka rozwija się nie tylko w dużych ośrodkach. Potwierdza to film „Artyści z Koszalina”, 45 minutowy fabularyzowany dokument o środowisku sztuki nowoczesnej w Koszalinie*. Znany czeski fotograf Karel Cudlín przyjeżdża do Koszalina, aby stworzyć serię zdjęć w nadmorskiej scenerii. Przypadek sprawia jednak, że jego przewodnikami zostają alternatywni artyści związani z Galerią SCENA: Andrzej Ciesielski, Robert Knuth, Weronika Teplicka, Tomasz Rogaliński, Zdzisław Pacholski. W związku z tym plan jego podróży musi się znacznie zmienić.

Film jest częścią wystawy pod równie banalnym tytułem „Niepoprawna sztuka peryferii. Nowocześni z Koszalina?” przygotowanej przez Galerię Scena do pokazu w różnych ośrodkach sztuki w Polsce. Ta zaskakująca prezentacja jest próbą nawiązania dialogu z centrum i jednocześnie optymistyczną manifestacją „prowincjonalnej Polski”, przywołaniem prawa do pamięci, szacunku i uznania.

Wystawa „Niepoprawna sztuka peryferii..” prezentuje najnowsze osiągnięcia grupy artystów z Koszalina i jego okolic skupionych przy Galerii Scena działającej od 2006 roku w ramach Centrum Kultury 105 w Koszalinie

Prezentacja przygotowana przez Ryszarda Ziarkiewicza i Andrzeja Ciesielskiego jest zaskakująca z dwóch powodów: po pierwsze odsłania przed szerszą publicznością oryginalną, nowoczesną twórczość artystów nieznanych poza samym Koszalinem, po drugie ukazuje aktywną kontynuację tradycji awangardy, której eksperymenty na plenerach w Osiekach pod Koszalinem (1963-1981) tak dobitnie zaznaczyły się w historii sztuki polskiej XX wieku.

* Film w reżyserii Przemka Młyńczyka – jednego z założycieli i przewodniczącego Zarządu Fundacji Młodego Kina, od 1992 roku organizującej Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy Euroshorts, autora m.in. dokumentu „Sędzia Główny”

UCZESTNICY:

  1. Andrzej Ciesielski (prace oraz performance)
  2. Robert Knuth (instalacja malarska/wideo/dźwięk)
  3. Zdzisław Pacholski (fotografie)
  4. Weronika Teplicka (malarstwo, obiekty)
  5. Stanisław Wolski (prace)
  6. Przemysław Młyńczyk (film dokumentalny)
  7. Michał Ciesielski (prace, film wideo)
  8. Anna Szklińska (obiekty)

Integralną częścią wystawy jest zbiór plakatów i fotografii związanych z działalnością Galerii Scena w latach 2006-2013 oraz dokumentacja zbierana i opracowywana przez Fundację Moje Archiwum z Koszalina.

Wystawa „Niepoprawna sztuka peryferii. Nowocześni z Koszalina” została pokazana w Galerii Sztuki Najnowszej w Gorzowie Wielkopolskim w 2012 i w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku w roku 2013.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s